נשירת שיער – איך אפשר למנוע אותה?

נשירת שיער היא תהליך טבעי של הגוף – בכל יום כל אחד מאיתנו משיר כ-100 שערות ביום מכל הגוף. עם זאת, אנשים רבים, בעיקר גברים, סובלים מנשירת שיער ניכרת יותר מכל מיני סיבות גנטיות או סביבתיות. מהם הגורמים לנשירת שיער? מהם הצעדים שאפשר לנקוט כדי להתמודד עם המצב או להפחית את חומרתו? כל התשובות לשאלות […]

נשירת שיער היא תהליך טבעי של הגוף – בכל יום כל אחד מאיתנו משיר כ-100 שערות ביום מכל הגוף. עם זאת, אנשים רבים, בעיקר גברים, סובלים מנשירת שיער ניכרת יותר מכל מיני סיבות גנטיות או סביבתיות. מהם הגורמים לנשירת שיער? מהם הצעדים שאפשר לנקוט כדי להתמודד עם המצב או להפחית את חומרתו? כל התשובות לשאלות האלו ועוד מידע חשוב שאתם צריכים לדעת נמצאים במאמר שלפניכם.

הסיבות לנשירת שיער

יש כמה סיבות להתקרחות ולנשירת שיער מוגברת, אצל גברים וגם אצל נשים:

 • זה בגנים שלנו – יש גנים האחראים על התקרחות גנטית, ולצערנו הגנים הללו עוברים בתורשה. עיקר המתמודדים עם התקרחות גנטית הם גברים. ההתקרחות הגנטית עלולה להופיע בגיל צעיר, עוד בתקופת גיל ההתבגרות.
 • הקרקפת לא בריאה – בין אם זרימת הדם לקרקפת לקויה, ובמצב הזה זקיקי שיער לא מקבלים אספקת דם ומתים, או שיש דלקת או זיהום כלשהו המעכבים את קצב הגדילה ומפריעים לזקיקים לעבוד.
 • אנמיה – אחד התסמינים של אנמיה הוא נשירת שיער. למזלנו, די קל לתקן את המצב מכיוון שאנמיה בדרך כלל נגרמת מחוסר ברזל בגוף, ואחרי שהרופא יפנה אתכם לבדיקות דם הוא ימליץ לכם על שינויי תזונה ועל תוספי מזון עתירי ברזל שתוכלו להשתמש בהם כדי להתמודד עם המצב.
 • פעילות לא תקינה של בלוטת התריס – תת פעילות של בלוטת התריס או פעילות יתר שלה עלולים גם הם להיות גורם לנשירת שיער. גם את העניין הזה אפשר לבדוק באמצעות בדיקות דם, ובמקרה הצורך הרופא יפנה אתכם לגורם מומחה או ירשום לכם תרופות לטיפול במצב.
 • נשירה הורמונלית – נשירה המושפעת משינויי הורמונים בגוף. בדרך כלל אצל נשים שיש להן נשירה והתקרחות, הסיבה היא הורמונלית – נשים אחרי היריון סובלות מנשירת שיער מוגברת, או נשים שמאזן ההורמונים אצלן משתנה כל הזמן. ההורמון הנשי אסטרוגן עוזר למנוע מצבים של נשירת שיער, ולעומתו ההורמון הגברי טסטוסטרון מחליש את השיער והופך אותו לשביר ודליל. גם גברים יכולים לסבול מנשירת שיער המושפעת מהורמונים, אך מקרים כאלו הם נדירים יותר.

האם יש קשר בין נשירת שיער לגיל?

גיל מבוגר עלול להגביר את הגורם הגנטי להתקרחות, אך גם אנשים בני 20 עלולים לסבול מהתקרחות גנטית. כל הגורמים שציינו למעלה נפוצים יותר בגיל צעיר, ועם התקדמות הגיל הגורם הגנטי הוא שהופך לדומיננטי יותר מבחינת הסיבות לנשירה.

נשירת שיער עונתית

יש הסובלים מנשירה מוגברת של השיער בעונות המעבר. הנשירה הזו מתרחשת בעיקר בגלל שינויי מזג האוויר והמעברים הדרסטיים מחום לקור או להיפך, ובגלל שינויים באחוזי הלחות באוויר העלולים לייבש את הקרקפת. זוהי תופעה די נורמלית שאנשים רבים חווים מדי שנה, אך אם אתם מבחינים שכמות השיער הנושר מכם היא ניכרת וגדולה מהרגיל, ייתכן שיש עוד גורמים שבגללם אתם מאבדים שיער, ויש צורך בבדיקה מקיפה ומעמיקה יותר.

איך התזונה שלנו משפיעה על נשירת השיער?

השיער שלנו, כמו איברים אחרים בגוף, ניזון מוויטמינים וממינרלים שהגוף מספק לו. חוסרים באבני היסוד הללו עלולים להשפיע על השיער ולהפוך אותו לשברירי ודליל יותר ולחיוני פחות, וגם עלולים להגביר את הנשירה. אבץ, חומצה פולית ושלל ויטמינים מקבוצת B הם ויטמינים המשפיעים על נשירת שיער, ואנשים רבים נוטלים תוספי תזונה כדי לשמור על רמות בריאות של ויטמינים ומינרלים חיוניים לגוף ולשיער. תזונה מאוזנת העשירה בירקות ופירות, בחלבונים ובדגנים מלאים תעזור לכם לשמור באופן טבעי על מאגרי הוויטמינים בגוף, אך אתם תמיד יכולים לספק לעצמכם מנה בריאה של כל החומרים הנחוצים באמצעות תוספי תזונה.

מהם הפתרונות הקיימים היום לנשירת שיער?

היום אין הרבה פתרונות רפואיים המטפלים בנשירת שיער בצורה מוחלטת, ובכל אופן כל פתרון מתאים לסוגים ספציפיים של נשירה:

 • השתלת שיער – השתלת שיער מתאימה לאנשים הסובלים מהתקרחות גנטית, ולכן רוב הלקוחות של השתלות הם גברים. גם נשים עוברות השתלות אך לרוב הדילול בשיער שלהן הוא הורמונלי, ובמקרים כאלו השתלה אינה הפתרון האידיאלי. בתהליך של השתלת מוציאים זקיקי שיער מאזורים שאינם נפגעים בדרך כלל מהתקרחות גנטית, כמו העורך וצידי הראש, ומעבירים אותם לאזורים בראש שבהם צפיפות הזקיקים דלה יותר.
 • תזונה נכונה – תזונה עשירה בוויטמינים ובמינרלים, בייחוד אלו המשפיעים על חוזק השערות ועל קצב גדילת השיער כמו אבץ, ויטמין B7 וחומצה פולית. מוצרי מזון שיכולים לעזור לשמור על רמות ויטמינים גבוהות הם ביצים, שיבולת שועל, תה ירוק, אגוזי מלך, אגוזי ברזיל ועוד. שמירה על תזונה מאוזנת תעזור לכם לשמור על השיער שלכם בריא וחזק, ולהימנע ככל האפשר מנשירה שאינה גנטית.
 • תרופות סבתא – יש הטוענים שמוצרים כמו שטיפה בתמצית עלי סרפד או הוספה של שמן רוזמרין לשמפו יכולים לעורר את הקרקפת ואת הזקיקים, ולהגביר את קצב צמיחת השיער.
 • טיפול רופא – רופא מומחה יכול להמליץ על טיפול הורמונלי או על תרופות במרשם שיכולים לעזור במקרי התקרחות ונשירה. כל מטופל נמצא במצב אחר וייתכן שהרופא לא יוכל לעזור לכם במקרה הספציפי שלכם, אבל לא יזיק שתתייעצו עם מומחה בנושא.

כיצד שומרים על השיער בשגרה?

 • שמירה על היגיינה – דאגו לנקות באופן קבוע את הקרקפת והשיער. השתמשו בשמפו שאתם אוהבים, ושימו לב שאתם לא חופפים לעיתים רחוקות מדי או לעיתים קרובות מדי. בדרך כלל מומלץ לחפוף פעם אחת ביום או פעם ביומיים.
 • מומלץ שלא לצבוע את השיער, מכיוון שצביעה מחלישה את חוזק השערות והן נוטות להישבר בקלות. מומלץ גם להימנע מייבוש של השיער בפן חזק – הדרך הכי טובה לתת לשיער להתייבש היא באופן טבעי.
 • סירוק עדין – כשאתם מסרקים את השיער, בין אם הוא רטוב או יבש, דאגו לעשות זאת בעדינות. סירוק אגרסיבי עלול לעקור מהקרקפת זקיקים שעדיין היו יכולים להישאר בה.

אבחון נכון

אם אתם סובלים מנשירת שיער, אחד השלבים החשובים בדרך לפתרון הוא לאבחן בצורה נכונה ומדויקת את הסיבות והגורמים לנשירה. אנשים הסובלים מהתקרחות גנטית שינסו לטפל בנשירה הנגרמת מתזונה לקויה לא יראו תוצאות ניכרות, משום שהם לא מטפלים בגורם המשפיע עליהם. כדי לדעת בדיוק איך להתנהל ומהם הצעדים שאתם צריכים לנקוט כדי לטפל בנשירה, כדאי שתתייעצו עם רופא מוסמך, בדרך כלל רופא עור, שידע לבדוק את תפקודי הגוף שלכם ואת ההיסטוריה הרפואית שלכם וימליץ על פתרונות יעילים להתמודדות עם המצב.

בואו ננפץ קצת מיתוסים

 • שימוש בשמפו מוביל לנשירת שיער – לא נכון. השמפו שאנחנו משתמשים בו מסיר מהקרקפת ומהשיער לכלוכים ושמן עודף, ולפעמים כמה שערות נושרות במהלך המקלחת כחלק מהתהליך הטבעי של נשירת השיער. בינינו, אין לחברות הטיפוח אינטרס שאנשים יאבדו את השיער שלהם, אחרת הם ישתמשו בכמות קטנה יותר של מוצרים לשיער. אז אתם יכולים להמשיך לחפוף בנחת ולשמור על הקרקפת והשיער שלכם נקיים ובריאים, והעניין היחיד שאתם צריכים לשים לב אליו הוא תכיפות החפיפות, כדי להימנע מנזק לקרקפת. ואם אתם רואים שמפו "מיוחד" למניעת נשירה – אל תקנו אותו, חבל על הכסף. אין לו שום אפקט מיוחד והוא לא טוב יותר מכל שמפו אחר שאתם משתמשים בו.
 • גילוח של הראש תורם לצמיחת שיער חזק יותר – לא נכון. אולי אתם מרגישים ככה כשאתם נוגעים בשיער הצומח, אך לגילוח אין השפעה כלל על חוזק השערה, על קצב גדילת השיער או על הצפיפות של הזקיקים בראש. הצעד היחיד בתחום התספורות שיכול להשפיע לטובה על בריאות השיער היא גזירת קצוות מפוצלים.
 • לחץ מוביל לנשירת שיער – נכון חלקית. לחץ עלול להוביל לנשירת שיער זמנית שתעבור לבד בסופו של דבר, אך אם אתם סובלים מנשירת שיער גנטית, הורמונלית או מסוג אחר, היא אינה מושפעת מסטרס.
 • זיעה מוגברת בקרקפת מובילה לנשירת שיער – אם זה היה נכון, כולנו היינו קירחים. זיעה אינה משפיעה על חוזק השיער ועל צפיפותו, וכל ההשפעה מסתכמת במראה של השיער, שנראה מבריק פחות מהרגיל.
 • אין מוצרים שיכולים לעזור בטיפול בנשירת שיער – לא נכון. יש מוצרים כמו מינוקסי ופרופסיה המיועדים להגביר את צמיחת השיער ולחזק את השערות הקיימות. פרופסיה היא תרופה במרשם רופא, הניתנת לאחר ייעוץ מקצועי, אך אתם יכולים לקנות מינוקסי (או בשמה המלא, מינוקסידיל) בכל רשת פארם, ויש לה גרסאות שונות לגברים ולנשים.
 • חבישת כובע תורמת לנשירת שיער – לא נכון. יש שיאמרו שדווקא להיפך – בייחוד בימי הקיץ השמשיים, קרני שמש ישירות עלולות לפגוע בקרקפת, כמובן לצד בעיות עור אחרות. שמרו על הבריאות שלכם ושל השיער שלכם באמצעות חבישת כובע בעת הצורך. גם שימוש בקרם הגנה על הקרקפת אינו פוגע בשיער, אז אל תהססו להשתמש בו אם אתם לא חובבי כובעים, או שאין לכם אחד בהישג יד.
 • חשיפה מוגברת של השיער לכלור ולמים מלוחים מובילה לנשירה – אם אנחנו כבר בעניינים קיציים, אז זהו עוד מיתוס שגוי. הכלור בבריכות ומי הים המלוחים אולי ייבשו את השיער שלכם לכמה זמן, אך אין שום קשר בין החשיפה הזאת לנשירת שיער. האהבה שלכם לים ולבריכה לא פוגעת באיכות השיער שלכם.

סיכום

על אף שנשירת שיער היא תהליך תקין של הגוף, יש הסובלים מנשירה מוגברת של השיער משלל סיבות – בין אם הם ירשו מההורים את הגנים האחראיים על התקרחות, או שהתזונה שלהם אינה מספקת להם חומרים חיוניים לשמירה על שיער חזק ובריא. לפעמים נשירת השיער המוגברת נובעת מגורמים זמניים כמו שינויי מזג אוויר בעונות מעבר או סטרס, והמצב מתאזן לבד בדרך כלל לאחר כמה זמן. יש כמה פתרונות היכולים לעזור להתגבר על הנשירה, כמו שמירה על תזונה מאוזנת ושימוש בתרופות שמטרתן להגביר את קצב הצמיחה של השיער ולחזק את השערות, ובמקרים של התקרחות גנטית אפשר לשקול גם השתלת שיער, שבה מעבירים זקיקי שיער מאזורים שופעי שיער לאזורים שבהם יש דילול.

המידע באתר אינו מחליף ייעוץ רופא, ובכל מקרה של רצון לקבל מידע מדויק המתאים למצבכם תצטרכו לפנות לרופא המטפל שלכם או לרופא מומחה מתאים.