האם קרטין בריא לשיער?

בין כל החומרים הפופולריים בתחום שיקום השיער אפשר למצוא אחד די חשוב – קרטין. הוא החומר המוביל בכל מיני טיפולים מקצועיים וגם בכמה מוצרים לשימוש ביתי שאפשר לקנות בקלות ברשתות הפארם, במספרות ובכל מקום שיש בו תכשירים לשיער על המדף. האם קרטין באמת בריא לשיער כמו שנדמה לנו?

בין כל החומרים הפופולריים בתחום שיקום השיער אפשר למצוא אחד די חשוב – קרטין. הוא החומר המוביל בכל מיני טיפולים מקצועיים וגם בכמה מוצרים לשימוש ביתי שאפשר לקנות בקלות ברשתות הפארם, במספרות ובכל מקום שיש בו תכשירים לשיער על המדף. האם קרטין באמת בריא לשיער כמו שנדמה לנו?

מהו קרטין?

קרטין הוא חלבון שהגוף שלנו מייצר באופן טבעי, והוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בציפורניים, בשיער ובעור שלנו. בתחום השיער קרטין הוא המרכיב העיקרי והחיצוני של השערה, הוא זה שנותן לה את הגמישות והחוזק שלו והוא החומר המגן על הרכיבים הפנימיים מנזק מגורמים חיצוניים.

מאילו מקורות הוא מגיע?

קרטין הוא חומר שהגוף שלנו מייצר בכוחות עצמו, ותזונה נכונה תספק לו את כל הרכיבים הבסיסיים שהוא צריך כדי להשלים את התהליך בצורה טובה ואף להגביר אותו. מזונות שכדאי לכם לצרוך אם אתם רוצים לחזק את תהליך הייצור הטבעי של קרטין בגוף ולשיפור בריאות השיער הם מוצרים המכילים חלבון, אבץ וויטמינים מקבוצת B בשפע, למשל בשר בקר, הודו או עוף, ביצים, דגים כמו סלמון, טונה וסרדינים, מוצרי חלב, אגוזים וזרעים, קטניות וירקות ירוקים. עוד על דרכים לשיפור בריאות השיער ולשימורו תוכלו לקרוא במדריך המקיף לשיקום השיער שבאתר המושתלים.

כמו כן, יש אפשרות להעניק לשיער באופן מלאכותי קרטין כשכבת הגנה והחלקה שלו – ואת זה תוכלו לעשות באמצעות תכשירים לשיער המכילים קרטין וטיפולי קרטין אצל בעלי מקצוע בתחום.

מהו טיפול קרטין לשיער?

טיפול קרטין לשיער הוא טיפול קוסמטי שבו מעניקים לשערות שכבה של קרטין. טיפול קרטין יכול להיעשות במספרה או אצל איש מקצוע מנוסה בתחום, והוא יכול להיות גם מוצר שאתם יכולים לקנות בעצמכם ולהשתמש בו בבית כמו מסכה לשיער או שמפו המכילים קרטין.

מהם היתרונות של השימוש בקרטין לשיער?

אם אתם עדיין מתלבטים אם כדאי לכם להתנסות במוצר לשימור השיער המכיל קרטין או לעבור טיפול קרטין אצל איש מקצוע, הינה כמה מהיתרונות של הטיפולים האלו:

  • החלקת השיער – בזכות המבנה של חלבון הקרטין, טיפולים המעניקים לשיער שכבה נוספת של קרטין בדרך כלל הופכים אותו לחלק יותר. אנחנו בטוחים שכבר שמעתם את המונח "החלקת קרטין" בעבר – לא כל טיפול קרטין נעשה במטרה להחליק את השיער, אבל זוהי בהחלט אחת התוצאות שלו, ולדעתנו זאת תוצאה לא רעה בכלל שתאפשר לכם לשמר את השיער שלכם ולתחזק אותו בקלות רבה יותר
  • שיקום שיער פגום – יש מקרים של שיער פגום שהבעיה בהם היא בכמות הקרטין שיש בשערות. בלי שכבת קרטין העוטפת את החלק הפנימי של השערה ומגינה עליו מנזקים חיצוניים, השערות שבירות יותר מבדרך כלל ותתרחש נשירה מעבר לרגיל (תוכלו לקרוא עוד מידע על נשירה טבעית ומוגברת במאמר שלנו "כמה שערות נושרות ביום"). ההפחתה הזו של קרטין בשיער יכולה לנבוע מטיפולים כמו צביעה שלו או שימוש מסיבי במוצרי חום (פן, מחליק, מסלסל ועוד), והענקת קרטין מחדש באמצעות טיפולי קרטין או מוצרים לשיער המכילים קרטין יכולים לעזור לו לחזור למצבו הקודם
  • הגנה וברק – שכבה חיצונית של קרטין המגיעה ממוצרים ומטיפולים שונים תעזור להגן על השערות משבירה ומנזקים סביבתיים אחרים, ועל הדרך תוכלו ליהנות גם משיער בעל מראה מבריק ומלא חיוניות

האם קרטין מסוכן?

קרטין בפני עצמו אינו חומר מסוכן – הגוף שלנו זקוק לו ומייצר אותו בעצמו כדי לשמור על העור, על השיער ועל הציפורניים שלנו בריאים וחזקים. עם זאת, יש מקרים חריגים שבהם מוצרים המסווגים כמוצרי קרטין לשיער עלולים להכיל ברשימת הרכיבים חומרים כימיים כמו פורמלין, העלולים ליצור במקרה הגרוע פחות גירוי בשאיפה או בשימוש על העור, ובמקרה הגרוע יותר מדובר בחומר מסרטן בחשיפה לכמות גבוהה. יש החלקות קרטין המכילות פורמלין בכמות מתונה שאינה מסרטנת, אבל משרד הבריאות ממליץ באופן כללי להימנע מחשיפה לחומר הזה – אם אתם פונים לטיפול קרטין לשיער או לכל טיפול דומה אחר, אנחנו ממליצים לפנות לאיש מקצוע מוסמך ולבדוק איתו את רשימת הרכיבים במוצרים שהוא משתמש בהם. כמו כן, טיפול קרטין אינו מומלץ לנשים בהיריון ולאנשים עם רגישויות שונות, ולכן תמיד כדאי להתייעץ עם איש מקצוע שאתם סומכים עליו לפני הטיפול או לפני רכישת מוצרים לשימוש ביתי – מוזמנים לפנות לרשימת המרפאות לטיפולי שיער משמרים באתר שלנו כדי להתייעץ עם מומחים שאנחנו ממליצים עליהם.

לסיכום, האם קרטין בריא לשיער?

בהחלט. שימוש נכון במוצרים ביתיים המכילים קרטין או פנייה לאנשי מקצוע לקבלת טיפולי קרטין משקמים יכולים לעשות רק טוב לשיער שלכם. הוא יהיה חלק יותר, בעל ברק והכי חשוב – חזק יותר ושביר פחות. חשוב תמיד לבדוק את הוראות השימוש של המוצרים שאתם רוכשים וגם את רשימת הרכיבים, להימנע ממוצרים ומטיפולים המכילים חומרים שאתם אלרגיים אליהם או כאלו הנחשבים מסוכנים ותמיד להתייעץ עם גורמים מקצועיים ומנוסים בתחום כדי לקבל את הטיפול המתאים ביותר למצב של השיער שלכם.