השתלת שיער הכי טובה בעולם – יש דבר כזה?

בכל יום צץ איזה פוסט בקבוצה בסגנון של ״מי הכי טוב?״, ״סרקן או סיניק?״, ״תנו המלצות איפה לעשות השתלה!״, ״איפה לעשות השתלת שיער?״, ׳׳איזו השתלת שיער הכי טובה בעולם?׳׳. בפוסט הזה אני אנסה לכתוב בקצרה את הרעיונות שלי מאחורי בחירת קליניקה, אבל קודם לכן הנה כמה דברים שחשוב לדעת –

  • לא כולם מתאימים להשתלת שיער, אם זה בגלל האיזור התורם, סוג השיער וגודל השטח שצריך למלא.
  • לא צריך להסתפק בבחירת קליניקה אחת, מה גם שאבחון לא עולה כסף. בחרו שלוש-ארבע קליניקות שנראות לכם מתאימות וצרו איתם קשר לקבלת אבחון.

לא ניתן להשוות השתלות שיער (!!!)

זו הנקודה החשובה ביותר שאתם צריכים לצאת איתה.
כל אחד מגיע עם סט מאפיינים שונה כמו סוג השיער, איכות האיזור התורם, מערכת הורמונלית שונה, גנטיקה שונה וגם גודל וסוג השטח שצריך למלא = נקודת הפתיחה.
השתלה של מישהו אחד לא תהיה בהכרח דומה להשתלה בראשו של מישהו אחר ולכן הניסיון להשוות בין השתלות של אנשים שונים הוא לא רלוונטי ולא תוכלו להסיק הרבה ממנו.

אז איפה הכי כדאי לבצע השתלה?

אל תשאלו ״איפה הכי כדאי לעשות השתלת שיער?״ בקבוצה – סביר להניח שתתחילו לקבל מלא פניות מסוכני השתלות שיער בקבוצה או תגובות שמייעצות לכם לבצע השתלת שיער באותה הקליניקה של כותב התגובה. לא שיש עם זה משהו רע אבל צריך לקחת את זה בערבון מוגבל, לרוב אנשים עברו השתלת שיער במקום אחד ולכן לא מכירים מספיק את המקומות האחרים.

כל מרפאה עובדת בצורה שונה ומציעה דברים שונים, אם זה באופן שרטוט הקו, פיזור הזקיקים, שירותים נלווים וכו׳… – בחרו את הקליניקה שמתאימה לכם לפי נקודת הפתיחה שלכם. לכל אחד תתאים קליניקה אחרת. קליניקה שטובה לאחד לא תהיה טובה בהכרח לאחר.

מרפאות מומלצות להשתלת שיער
בחירה מעולה!
מעוניינים שנחזור אליכם?
שם מלא*
טלפון*
מאשר/ת את העברת הפרטים לקליניקה הנבחרת.

שתי הגישות לבחינה של קליניקה –

  • הגישה החיובית – הסתכלות רחבה על אחוז ההצלחות של הקליניקה. קליניקה שיש לה מספר גדול יותר של הצלחות תהיה כנראה יותר מקצועית בקבלת ההחלטות שלה.
  • הגישה השלילית – לחפש את ה״בעיות״ בקליניקה. כלומר לחפש מקרים של השתלות כושלות ולהסיק מכך שהקליניקה לא טובה.

הגישה היותר נכונה מבחינתי היא הגישה החיובית שממנה באמת ניתן ללמוד על איכות הקליניקה. לא צריך להיות שליליים ולחפש בעיות. אבל אם כבר שמעתם על בעיות, נסו לבדוק איך הקליניקה טיפלה באותם בעיות, האם אותו אדם קיבל שירות טוב מהקליניקה כדי לנסות לפתור את המצב?

שימו לב שיש הרבה סוכנים שנוקטים בגישה השלילית ומנסים להעצים מאפיינים של הקליניקה שלהם כדי לרמוס את האפשרות שלכם לבחור בקליניקה אחרת שייתכן שהיא אפילו טובה יותר.

מוניטין

אזהרה – שיווק ברשתות החברתיות – אם התעניינתם בהשתלת שיער, כנראה שתצוץ לכם מודעה אחת או שתיים על קליניקות להשתלות שיער. תסמכו על ״סחבק״ – אל תתנו לפרסומים לשכנע אתכם, לרוב מדובר בסוכנים שמנסים לשווק בצורה אגרסיבית את המרפאה שהם מייצגים. גם אם המודעה נראית הכי מקצועית שיש אם לא שמעתם על הקליניקה מאף אחד, לא הייתם רוצים להיות שפן הניסויים של הקליניקה.

מוניטין נקבע בסוף על ידי הדעה הרווחת של המושתלים על הקליניקה ואחוז ההשתלות שהצליחו. תשאלו אנשים על הקליניקה לפני הכל ואל תסגרו ישר.
לכו על הקליניקות הגדולות והמוכרות!

קו השיער, כמות ופיזור הזקיקים

כל רופא עובד בשיטה אחרת ובעל אסטטיקה שונה. קו השיער יכול להיות קו עגול כמו קו השיער של בובות ויכול להיות קו פחות סימטרי שנראה בעיניי קצת יותר טבעי (זיגזגים). מה יותר מדבר אליכם? תעברו על תמונות של מושתלים באותה הקליניקה ותוכלו להבין פחות או יותר מהי האסטיקה של אותה המרפאה ואיך הם בוחרים לצייר את הקו.

אל תתעקשו על קו שיער מסוים מול הרופא – יש דברים שניתן לעשות ויש דברים שלא ניתן לעשות. אם בחרתם ברופא מקצועי אתם צריכים לסמוך עליו שיידע לבחור את הקו שהכי מתאים לכם וגם אפשרי לפי נקודת הפתיחה שלכם.

צפיפות אל מול דירוג ופיזור הזקיקים – יש קליניקות (כמו ד״ר סרקן) שמעדיף לפצל את ההשתלה לשני חלקים – האזור הקדמי והאיזור האחורי, הוא מעדיף ליצור צפיפות מקסימלית בכל איזור מבלי לפוצץ את הקרקפת בזקיקים בהשתלה אחת. למי זה טוב? לאלו שיש להם אזור תורם טוב יחסית.
מצד שני – יש קליניקות שמבצעות דירוג של הזקיקים (כמו ד״ר סיניק). כלומר בחלק הקדמי הם ישימו יותר זקיקים וככל שמתקדמים אחורה בקרקפת ירווחו יותר בין הזקיקים. שיטה זו טובה יותר למי שמעוניין לבצע השתלת שיער, יש לו שטח גדול למלא והאיזור התורם שלו חלש יחסית.

אזהרה מכמות זקיקים גדולה בהשתלה אחת – זה נושא מאוד שנוי במחלוקת, אך כל קליניקה שתקבלו ממנה אבחון תציין כמה זקיקים ניתן להשתיל; כלומר כמה זקיקים מתכננים ״לקחת״ מהאיזור התורם.
כמות הזקיקים המקסימלית שלדעתי צריך להוציא בהשתלה אחת היא לכל היותר 4,500 זקיקים. למה?

  1. קרחות – האיזור התורם שלכם לא בהכרח יכול לתרום כמות גדולה של זקיקים (למרות דעתה של המרפאה) ואתם עשויים להישאר עם קרחות באיזור התורם. הספקתי לראות כבר מלא השתלות כאלו!
  2. אחוז הקליטה של הזקיקים – ככל שישתילו לכם יותר זקיקים הקרקפת תצטרך לספק יותר משאבים לזקיקים החדשים. עם כמות גדולה של זקיקים, תהיה מלחמה גדולה יותר על המשאבים שלא בטוח שהגוף יכול לספק ולכן אחוז יותר גדול של זקיקים לא ייקלטו. חבל לא? זרקתם מלא זקיקים לפח.
  3. תיקונים – אם כבר הספיקו ״לקחת״ מהאיזור התורם כמות נכבדת של זקיקים ואחוז הקליטה של הזקיקים בהשתלה היה נמוך, מאיפה ייקחו עוד? עדיף לשמור זקיקים ולא לקחת את כולם בסבב אחד כדי שיהיה מאיפה עוד לקחת במידה ותצטרכו תיקון – וזה מאוד שכיח.

ההמלצה שלי – בקשו להיפגש במציאות עם מושתלים, לראות בעין את התוצאות ולקבל מהם את הרושם על המרפאה.

מחיר

לא כולם יכולים להרשות לעצמם השתלה מאוד יקרה. נכון לרגע זה, המחיר הממוצע להשתלת שיער בטורקיה נע בין 2500-3000 יורו להשתלה. לעומת זאת, במרפאות גדולות בארה״ב ובקפריסין למשל, ההשתלה יקרה פי 2 או 3 ובעבור השתלת שיער בישראל תשלמו בין 10,000 ₪ ל-30,000 ₪.

האם המחיר צריך להוות פקטור? כן ולא. צריך למצוא את האיזון שמתאים לכם. השתלה יקרה מאוד לא בהכרח תהיה מוצלחת יותר. למה? מרבית ההצלחה בכלל תהיה תלויה בכם, בנקודת הפתיחה שלכם והדרך שבה טיפלתם בעצמכם אחרי ההשתלה. זה כמו להתאמן אצל המאמן הכי טוב בעולם אבל הגנטיקה שלכם לא משהו וגם לא אכפת לכם ממה שאתם אוכלים – התוצאות לא יגיעו לבד.

למרות הנאמר בפסקה הקודמת, גם הזול הוא לא בהכרח טוב. היזהרו ממשחטות חסרות ניסיון ומקצועיות המנסות למשוך אליהם קהל על ידי מחיר אטרקטיבי ואל תנסו לחפש לעקוף סוכנים/נציגות ישראלית. כן, יש מקרים שבהם פניה ישירה לקליניקה תביא להוזלה במחיר אך אתם תוותרו על כל השירות הנלווה שמציע הסוכן או הנציגות של אותה הקליניקה.
ברוב המקרים, גם אם תפנו ישירות לקליניקה תקבלו בדיוק את אותו המחיר והמרפאה תעביר אתכם לטיפול ישיר של הנציג הישראלי.

שירות ותמיכה – גם בעברית (!)

ככל שהקליניקה עובדת עם יותר לקוחות ישראלים ככה התשתית שלהם תהיה טובה יותר עבורכם. תקבלו הסברים ומידע בעברית, יהיה לכם עם מי לדבר גם לפני, גם במהלך וגם אחרי ההשתלה.
זכרו – ההשתלה לא מסתיימת ביום ההשתלה וזה למעשה תהליך שיכול להימשך אפילו שנתיים. ולא עלינו, מה יקרה אם תצטרכו תיקון? בחרו קליניקה שרמת השירות שלה גבוהה ולא רק ממה שהסוכנים מספרים לכם אלא גם מתוך מקרים של אחרים.

רופא vs. טכנאים

בהשתלה שאני עברתי היו נוכחים רופא ושלושה טכנאים + רופא מרדים. הנושא הזה הוא סופר רגיש ולכן אני אדגיש שמדובר בדעתי בלבד.

במרפאות שבהן שמים רופא מסויים במרכז והוא מבצע את התהליכים העיקריים, יהיו נוכחים בצוות טכנאים או אסיסטנטים בכל מקרה. סביר להניח שעלות ההשתלה תהיה גבוה יותר שכן אותו רופא יכול לבצע רק השתלה אחת ביום ויש לא מעט סוכנים שידאגו להדגיש את היתרונות בכך.
השיטה שלהם לרוב מלווה בהפחדה ואזהרה מפני רופאים אחרים (לא אותם רופאים ששמו במרכז ומוגדרים כ״כוכבים״) או טכנאים בצוות ההשתלה. אך האם זה אומר שרופא, לא משנה מי הוא – יהיה טוב יותר מטכנאים? התשובה בעיניי היא לא. נכון שכדי להיות רופא צריך לעבור מסכת לימודים ארוכה וכו׳.. אבל מדובר במעיין חותמת גומי, אישור שעברת את כל השלבים של הלימודים בהצלחה, אבל איך אתה בהשתלות שיער? האם הידיים שלך מספיק מיומנות ואיך החוש האסטתי שלך בתור משתיל שיער?

ומה לגבי הטכנאים? הטכנאים הם אנשי מקצוע לכל דבר, שהוכשרו לבצע משימות ספציפיות בתוך התהליך. הצוותים האלו לרוב מאוד מנוסים ומבצעים כל יום השתלות שיער ולכן בעיניי – רוב הסיכויים שיהיו מקצועיים בהרבה מרופא שמבצע השתלה פעם ב.. מי תעדיפו שיעלה למגרש – מאמן כדורגל שמכיר את התיאוריה אך לא מתאמן מספיק או שחקני כדורגל שמתאמנים יום יום ומכירים היטב את המגרש?

ההמלצה שלי – לבצע השתלת שיער בקליניקה שבה רופא אחד לפחות נוכח בחדר. לא משנה מה תבחרו העיקר שתבחרו בצוות מקצועי שיודע מה הוא עושה ואל תפחדו מהמילה ״טכנאים״.

שאלות נפוצות

איפה אוכל למצוא המלצות על השתלת שיער?

אתר ״המושתלים״ הינו אינדקס מרפאות השתלות השיער הגדול בישראל ומכיל רשימה של מיטב המרפאות להשתלות שיער בישראל ובחו״ל. ניתן לקבל מידע נוסף, המלצות של מטופלים ולצפות בתוצאות לפני ואחרי בקבוצת ״המושתלים״ בפייסבוק.

מה כדאי לברר על הקליניקה לפני שבוחרים בה?

אנו מציעים לבחון פרמטרים שונים בעת בחירה של מרפאה המפורטים במדריך בחירת הקליניקה שלנו. הדבר החשוב ביותר הוא לצפות בכמה שיותר תוצאות של מטופלים, בתמונות ובמציאות (עדיף) על מנת לקבוע האם הקו האסתטי של המרפאה או הרופא תואם לרצונות שלנו. במידה ומדובר במרפאה בחו״ל, כדאי לבדוק האם הקליניקה מוכרת בקרב הישראלים ומה רמת שביעות הרצון מבחינת המקצועיות, השירות והתוצאות.

אילו בדיקות מתבצעות לפני קבלת הצעת המחיר מהקליניקה?

על מנת לקבוע האם המטופל מתאים להשתלת שיער, על הרופא לבחון את מצב ההקרחה הקיים, את גילו של המטופל ולבצע שאלון רפואי קצר.

האם יש מרפאות שמבצעות השתלה בשיטות מסויימות?

קיימות מגוון שיטות להשתלת שיער כאשר הפופולרית ביותר היום היא שיטת ה-FUE ומרבית הקליניקות בארץ ובחו״ל עובדות בשיטה הזו. בשנים האחרונות החלו המרפאות לעבור לשיטת DHI שבה משתמשים בעט מיוחדת לשלב החזרת הזקיקים לקרקפת. השתלה בשיטת DHI ניתן למצוא בקליניקות ביוון, קפריסין, טורקיה וביעדים נוספים – לעיתים בתוספת תשלום. שיטת ה-FUT הותיקה (שיטת ה״סטריפ״ שבה נותרת צלקת נראית לעין) הינה פחות פופולרית בקרב הישראלים אך ניתן למצוא אותה בשימוש רחב יותר בארה״ב ובאירופה.