קרטין – מה זה ואיך הוא קשור לשיער שלנו?

קרטין הוא אחד החלבונים שאפשר למצוא בגוף שלנו, והוא גם די נפוץ – אפשר למצוא אותו באיברים רבים בגוף שלנו ובפרט בשיער. הגוף שלנו מייצר את החלבון הזה בתהליך טבעי אך עם הזמן היכולת פוחתת, ויש בשוק מגוון מוצרים, ובהם מוצרים לטיפוח השיער ולשיקומו, שמטרתם להעניק לגוף תוספת של קרטין. לפניכם כל מה שאתם צריכים לדעת על החומר החשוב הזה, איך הוא תורם לשיער ועל השימושים העיקריים שלו הקשורים לשיער.

קרטין הוא אחד החלבונים שאפשר למצוא בגוף שלנו, והוא גם די נפוץ – אפשר למצוא אותו באיברים רבים בגוף שלנו ובפרט בשיער. הגוף שלנו מייצר את החלבון הזה בתהליך טבעי אך עם הזמן היכולת פוחתת, ויש בשוק מגוון מוצרים, ובהם מוצרים לטיפוח השיער ולשיקומו, שמטרתם להעניק לגוף תוספת של קרטין. לפניכם כל מה שאתם צריכים לדעת על החומר החשוב הזה, איך הוא תורם לשיער ועל השימושים העיקריים שלו הקשורים לשיער.

מהו קרטין ואילו סוגים שונים של קרטין קיימים?

קרטין הוא חלבון סיבי שהוא מרכיב חשוב בגוף שלנו ובפרט בעור, בציפורניים ובשיער שלנו. יש שני סוגים של קרטין, הנבדלים זה מזה במבנה הביולוגי שלהם, בתכונות שלהם ובתפוצתם אצל בעלי החיים:

אלפא קרטין

אלפא קרטין הוא הסוג הנמצא בגוף האדם ובגופם של יונקים רבים אחרים. אצל בני האדם הוא נפוץ בשיער, בציפורניים ובשכבה החיצונית של האפידרמיס. אלפא קרטין הוא סיב ביניים המאורגן במבנה שניוני של סלילים, והצטרפות של כמה סיבי אלפא קרטין יוצרים סליל גדול יותר המצטרף לשרשראות חלבונים אחרות בגוף.

הגוף שלנו מאבד קרטין ומייצר אותו מחדש בתהליך טבעי, אך עם הזמן פוחתת היכולת של הגוף ליצור קרטין בכמות מספקת, וגם חשיפה לגורמים חיצוניים עלולה לגרום לאובדן קרטין בגוף.

בטא קרטין

בטא קרטין הוא עוד נגזרת של החלבון, הנמצאת בעיקר בגופם של זוחלים, ציפורים ודו-חיים. זהו אחד המרכיבים החשובים הבונים את הקשקשים, הנוצות, הטפרים והמקורים של בעלי החיים האלו. סיבי בטא קרטין לרוב מסודרים במבנה גבישי במטרה של משטח מקופל.

אילו תכונות מיוחדות יש לקרטין?

  • לא מסיס במים – קרטין הוא חלבון שאינו מסיס במים. זה אומר שהוא מסוגל לעמוד בכל תנאי מזג האוויר והסביבה כדי לשמור על השיער, העור והציפורניים חזקין ועמידים
  • חזק ועמיד – העמידות והחוזק של החלבון עצמו מתבטא גם בחוזק של האיברים המכילים אותו
  • גמישות מבנית – אלפא קרטין, הנמצא בגוף האדם, הוא חלבון בעל מבנה סלילי גמיש, והגמישות הזאת מועברת לשערות ולרקמות האחרות בגוף שבהן החלבון נוכח

למה הוא משמש?

קרטין הוא חומר חזק ועמיד יחסית המספק מעטפת הגנה לשיער שלנו, ואובדן של קרטין פירושו אובדן הגמישות והחוזק של השיער, המוביל לפגיעה בתהליך הצמחת השיער, בשערות עצמן ואף לנשירה שלהן. כיוון שהגוף שלנו מאבד באופן טבעי את הקרטין ואת היכולת לייצר אותו, מוצרים רבים לטיפוח ושיקום השיער מכילים בתוכם קרטין, ובשימוש בהם השיער מקבל תוספת של החומר החשוב הזה כדי לשמור על חוזק השיער ולמנוע יובש, שבירה ונשירה.

איך קרטין תורם לשיער שלנו?

קרטין הוא המרכיב העיקרי של השיער שלנו. הוא זה האחראי על גמישות השערה, על החוזק שלה ועל היכולת שלה להתמודד מול גורמי נזק חיצוניים וסביבתיים, כיוון שהוא בונה את שכבת ההגנה של השערה. הקרטין מרכך את השיער שלנו, עוזר לאגור לחות ומגן על השיער מהזדקנות מוקדמת, והוא עוזר גם לשמור על טיפולי צביעת שיער לאורך זמן.

שימושים עיקריים של קרטין בעולם השיער

  • טיפולי קרטין – טיפולים מקצועיים שמטרתם להעניק לשיער שכבה חיצונית מלאכותית של קרטין, השומרת עליו ומחזקת אותו. הטיפולים האלו מחזירים לשיער את הברק שלו, את הגמישות ואת החוזק שלו
  • מוצרי שיקום לשיער המכילים קרטין – אחת הדרכים היעילות ביותר לשקם את השיער היא להשתמש במוצרים המכילים קרטין, חומר החסר במקרים רבים של שיער יבש ופגום. המוצרים האלו עוזרים לבנות מחדש את שכבת ההגנה של השיער ולהחזיר לו את היכולת לאגור לחות, את הברק שלו ואת העמידות שלו. במדריך המקיף לשיקום השיער תוכלו לקרוא עוד מידע רלוונטי בנושא
  • סיבי קרטין למילוי שיער – מוצר ייחודי המעניק נפח לשיער דק וחסר חיים. הסיבים עשויים מקרטין טהור, הנצמד לשערות הקיימות ומספק להן נפח. זהו מוצר עמיד לתנאי מזג האוויר השונים והוא יכול להפוך את השיער למלא נפח באופן זמני, כיוון שהקרטין אינו נכנס לשיער

האם יש סכנות בשימוש בקרטין?

קרטין לכשעצמו אינו חומר מסוכן – זהו חלבון שהגוף שלנו מייצר באופן טבעי. עם זאת, יש כמה טיפולי שיער משמרים ומשקמים או מוצרים לשימוש ביתי העלולים להכיל חומרים שכדאי להימנע מהם, ולכן מומלץ להתייעץ עם אנשי המקצוע הרלוונטיים או לקרוא היטב את רשימת הרכיבים של כל מוצר כדי להימנע מכימיקלים אגרסיביים, מחומרים העלולים להיות מסרטנים ועוד. החלקות קרטין למשל עלולות להכיל חומר ששמו פורמלין, שהוא ידוע בתור חומר מסרטן. כמו כן, במוצרים האלו עלולים להימצא גם חומרים שנשים בהיריון, אנשים אלרגיים או אנשים בעלי מחלות ספציפיות חייבים להימנע מהם, ולכן יש לנקוט משנה זהירות לפני פנייה לטיפול מקצועי לשיקום השיער או לפני רכישה של מוצרים לשימוש ביתי.

לסיום

קרטין הוא חלבון חשוב בגוף שלנו, ואחד התפקידים העיקריים שלו הוא לשמור על השיער שלנו גמיש, חזק ועמיד לגורמים מזיקים סביבתיים ולתנאי מזג האוויר השונים. הגוף שלנו מייצר קרטין באופן טבעי וגם מאבד אותו, ובאפשרותכם להשתמש במגוון מוצרים ביתיים המכילים קרטין כדי לחזק את השיער, או לפנות לאנשי מקצוע בתחום שיעניקו לכם טיפולי קרטין שונים לשיקום השיער. על אף שקרטין הוא חלבון נחוץ בגוף שלנו והוא אינו מסוכן, מומלץ לנקוט משנה זהירות בעת פנייה למוצרים ולטיפולים אלו כדי להימנע מחומרים הנחשבים מסוכנים לשימוש.