הצמחת שיער – זה אפשרי

נשירת שיער והתמודדות עם מצבים של קרחות הם לא עניין נדיר בימינו, והם משפיעים על גברים וגם על נשים. זהו בדרך כלל מצב שאינו משביע רצון, ומרבית האנשים היו רוצים שהשיער שלהם יהיה ארוך יותר, שופע יותר וחזק יותר. קצב צמיחת השיער משתנה מאדם לאדם, אך האם יש דרכים להגביר את הקצב הזה? במאמר הזה נפרט על האפשרויות הקיימות בשוק ונסביר כיצד זה יכול לקרות

אז למה שנרצה בכלל לזרז את צמיחת השיער?

מעטים האנשים שיכולים לומר בלב שלם שלא אכפת להם איך השיער שלהם נראה. השיער תופס אצל הרוב המוחלט של האנשים מקום מרכזי בדימוי העצמי שלנו ובביטחון שאנחנו משדרים לסביבה, משום שהוא בולט מאוד לעין, מוסיף רבות למראה הכללי שלנו וגם מציג בעקיפין את הצעירות והחיוניות שלנו. לאנשים יש שיער קצר או קרחות ממגוון סיבות, בין שהם קיצרו אותו בכוונה או שהוא נשר בעקבות טיפולים או מצבים רפואיים כלשהם. אנשים גם מתמודדים עם מצבים של נסיגת קו השיער, קרחות מקומיות או שיער דליל, וכל אלו גורמים להם לחוש שהם מזדקנים ושהם מתרחקים עוד ועוד ממראה נורמטיבי.

הגוף שלנו משיר מדי יום כ-100 שערות בתהליך טבעי של התחדשות התאים, אך יש אנשים שאצלם הגוף אינו מצליח לייצר כמות זהה של שערות חדשות, או שהם סובלים מנשירה בהיקף רב יותר, המתבטאת לעין בהידללות או קרחות. קצב הצמיחה של השיער שלנו משתנה אצל כל אדם ותלוי במגוון גורמים, אך עולה השאלה אם יש אפשרות להשפיע באופן מלאכותי על הקצב הזה ולהגביר את צמיחת השיער. לפני שנציג לכם את האפשרויות הקיימות לעידוד צמיחת השיער, נרצה להזכיר לכם שהתהליך הזה הוא אינו עניין של כמה ימים, וגם אם תשתמשו בכל המוצרים המומלצים ותעברו את כל הטיפולים – עדיין יש גבול לכמה שאפשר להשפיע על צמיחת השיער והתוצאות יגיעו עם הזמן.

האם חייב להשתמש בתכשירים או שיש דרכים טבעיות להצמחת שיער?

אצל אנשים רבים זרימת הדם לקרקפת היא די מוגבלת, ולפעמים הקרקפת וזקיקי השיער שבה אינם מקבלים די חמצן וחומרים מזינים שהדם מעביר בגוף. הפתרון המיידי שכולם חושבים עליו הוא תכשירים לשימוש חיצוני, אך יש להם השפעה מוגבלת, ואנחנו ממליצים לכם לשלב אותם עם טיפולים אחרים.

אפשר להשתמש במוצרים חיצוניים וביתיים שאינם יקרים כדי לטפל בקרקפת ולעזור לה, ואחד המוצרים שאנחנו רוצים להמליץ לכם עליו הוא דרמה רולר – זהו מוצר דמוי מברשת מתגלגלת שעליה מחטים רבות. באמצעות שימוש ברולר על הקרקפת (בכיוון צמיחת השיעור) אנחנו יוצרים פצעים זעירים, והגוף מגיב לפצעים האלו באמצעות הזרמת דם רבה יותר לאזור הקרקפת. הזרם המוגבר עוזר להזין את זקיקי השיער ואת עור הקרקפת בחומרים מזינים החשובים לשמירה על החוזק והבריאות שלהם, וכך אנחנו למעשה מקדמים ריפוי של האזור ועידוד ההתחדשות של התאים, ובהם גם השיער. המחטים הזעירות יוצרות תחושת עקצוץ קלה בקרקפת אך המוצר בטוח לחלוטין לשימוש, ואתם אפילו לא צריכים להפעיל בכלל לחץ על הקרקפת כשאתם משתמשים בו.

לתזונה יש תפקיד מרכזי

לא חשוב כמה ננסה להתחמק מזה, אי אפשר להתעלם מהעובדה שתזונה משפיעה עלינו בכל תחומי החיים, וזה אומר גם בתחום צמיחת השיער ונשירתו. בסופו של דבר, השיער והקרקפת הם חלקים גוף הזקוקים כמו כל השאר לחומרים כמו חלבונים, ויטמינים ומינרלים כדי להיבנות ולשמור על הבריאות שלהם, וכמובן המקור העיקרי שלנו לחומרים אלו הוא התזונה שלנו. יש מצבים רפואיים כמו אנמיה (חוסר בברזל), זאבת ועוד מחלות שונות המתבטאת בחוסרים של ויטמינים ומינרלים שונים בגוף, ולרוב אחד הסימפטומים של המצבים האלו הוא נשירה של השיער או שבירה שלו.

השיער שלנו עשוי מחלבון ששמו קרטין – זהו אותו החלבון שממנו עשויות גם הציפורניים שלנו. הגוף מייצר קרטין באופן טבעי באמצעות שימוש בכמה רכיבים חיוניים כמו ויטמין B3, ויטמין B7 (או ביוטין), ויטמין C, אבץ, ברזל ועוד. חוסר בחומרים האלו ייפגע ביכולת של הגוף לייצר קרטין, ואנחנו נבחין בחוסר הזה בנשירת השיער. הינה כמה מזונות עשירים בחומרים החשובים לתהליך תקין של יצירת קרטין ושמירה על שיער בריא וחזק:

  • בשר בקר ועוף
  • ביצים
  • דגים, בעיקר סלמון וטונה
  • מגוון רחב של ירקות כמו פלפלים, גזר, בטטה, תרד, ברוקולי ועוד
  • גם בפירות יש חומרים החשובים לצמיחה טובה של השיער כמו תפוזים, פירות יער ועוד
  • גרעיני דלעת, שקדים, זרעי חמנייה ועוד אגוזים וזרעים

יש גם ויטמינים וכדורים

אם אתם מתקשים לשמור על תזונה מאוזנת או שאתם חוששים שהגוף שלכם לא מקבל כמות מספקת של חומרים חיוניים לגוף, יש תוספי תזונה שאתם יכולים לרכוש כדי לקבל מנת חיזוק של ויטמינים לשיער שתעזור לכם לחזק את הקרקפת והשיער. כל הוויטמינים הנמצאים באופן טבעי במוצרי המזון נמצאים גם בתוספים המגיעים בדרך כלל בצורות כדורים או קפסולות, ויש מקרים שבהם בשל כושר ספיגה טבעית נמוך אתם גם תקבלו המלצה מהרופא להשתמש בתוספי תזונה. התוספים המכוונים באופן ספציפי לחיזוק השיער ולעידוד הצמיחה מכילים את כל מה שהגוף שלכם צריך בנושא הזה – אבץ, ביוטין, חומצה פולית ועוד, לצד עוד מרכיבים טבעיים שיכולים לעזור להאט תהליך של נשירה (ובייחוד נשירה של התקרחות גברית טיפוסית) ולחזק את הזקיקים.

האם תרופות סבתא להצמחת שיער עובדות?

כמו בכל תחום, גם בנושא הצמחת השיער יש כמה תרופות סבתא פופולריות בתפוצה רחבה, למשל שימוש חיצוני בשמן קוקוס או בשמן רוזמרין, בדבש או במריחת ביצה או מיץ בצל (כן, באמת) על הראש. יש לא מעט חומרים טבעיים שאפשר להשתמש בהם כדי לעזור לצמיחה של השיער ולחזק את הזקיקים, משום שהם באמת מכילים חלבונים חשובים או ויטמינים שהקרקפת צריכה, אך כמובן יש לקחת בעירבון מוגבל את ההשפעה שלהם אחרת היו קוראים להם תרופות באמת, בלי הסבתא. שימו לב שאתם לא יוצרים גירוי מקומי כמו דלקת או אלרגייה – במקרים כאלו התוצאה עלולה להיות הפוכה מהרצויה. ממליצים להתייעץ עם רופא משפחה בכל מקרה המעורר אצלכם חשדות.

ריכזנו עבורכם את השיטות המומלצות לזירוז צמיחת השיער

בואו נדבר על עוד כמה שיטות מומלצות לעידוד צמיחה של השיער:

  • עיסוי לקרקפת – פרט לדרמה רולר שציינו קודם לכן, אנחנו ממליצים גם לעסות את הקרקפת כדי לעודד את זרימת הדם באזור, ובאמצעות העברת האצבעות שלכם לאורך הקרקפת ושימוש בלחץ עדין או באמצעות שימוש בתנועות סיבוביות באזור שמעל קו השיער (פדחת) תוכלו לעורר אותה ולשפר את הזרימה. אפשר גם להשתמש במוצרי עיסוי ייעודיים העשויים מסיליקון או מגומי כדי להפעיל לחץ על הקרקפת למען שיפור זרימת הדם.
  • היפוך – כפי שכבר ציינו, לפעמים זרימת הדם לקרקפת שלנו היא מוגבלת, וזה עלול להשפיע על כמות החומרים המזינים שהקרקפת והזקיקים צריכים כדי לשמור על עמידותם. אחד הגורמים לכך הוא העובדה שהקרקפת שלנו היא הנקודה העליונה ביותר בגוף, ומערכת הדם צריכה לעבוד נגד כוח המשיכה כדי להזרים לשם דם. כדי לשפר את זרימת הדם לקרקפת אפשר לעשות היפוך, כלומר להיתלות מהרגליים כך שהראש יהיה למטה, או לשכב על מיטה כאשר הראש נמצא נמוך יותר משאר הגוף. באמצעות שימוש בכוח המשיכה תוכלו לעזור לקרקפת לקבל זרימת דם הולמת שתספק לה את כל מה שהיא צריכה כדי לשמור על השיער שלנו חזק ובריא, וגם לעודד צמיחת שיער. כמובן, אחרי כמה דקות של היפוך מתחילים להרגיש סחרחורת ואי נוחות בשל הזרימה המרובה של הדם לראש, אז לא צריך להישאר יותר מדי במצב הזה והדקות האחדות שכבר עברו הן די והותר. זהו טיפול שאפשר לעשות מדי יום בבית בקלות, ואנחנו ממליצים גם לשלב עיסוי קרקפת במקביל.
  • מזותרפיה – מזותרפיה היא טיפול נפוץ בעור הפנים, שבו המטפל דוקר את העור דקירות קטנות ומבוקרות וגם מחדיר אל שכבת הדרמיס חומרים העוזרים לחזק את העור ולשפר את המרקם שלו. בטיפולי מזותרפיה בקרקפת אין צורך בהזרקת חומרים, ומתמקדים אך ורק בתהליך הדקירות של העור, היוצר תגובה בגוף לתיקון הקרקפת וקידום ההתחדשות וההחלמה של התאים. טיפולי מזותרפיה אפשר לעשות בבית עם הדרמה רולר שהזכרנו קודם לכן, או לפנות למרפאות מקצועיות שבהן רופאים מומחים יוכלו לעשות זאת בשבילכם עם הציוד המקצועי שלהם. אפשר לשלב את הטיפול הביתי עם מריחת שמפו Manetop כדי לאפשר לקרקפת לקבל את כל הוויטמינים והמינרלים שהיא צריכה במהלך תהליך ההתחדשות של התאים. למוצר הזה יש גם גרסת כדורים אם אתם לא ממש אוהבים להתעסק בחפיפות של השיער. יש בשוק טיפולים נוספים שאפשר לעבור אצל רופאים כמו טיפולי לייזר, ואנחנו ממליצים בחום להתייעץ עם רופא מומחה כדי לבדוק את הפוטנציאל שבטיפול הזה למקרה הפרטי שלכם.
  • שייקים טבעיים – לא כולנו חובבי אכילה של ירקות ופירות, ולשם כך אפשר להכין מהם שייק טעים ומרענן שכיף לשתות. השייקים שלכם יכולים להיות על בסיס חלב או יוגורט כדי לספק לעצמכם מקור טוב של אבץ ותוספת טעם טוב למשקה, ולהם אתם יכולים להוסיף מגוון ירקות או פירות (כן, אפשר לשלב גם וגם במשקה אחד) לפי הטעם. ככל שתכניסו לשייק שלכם מוצרי מזון המכילים את כל החומרים החשובים, תוכלו ליהנות ממשקה טעים שגם עוזר לכם להצמיח את השיער ולשמור עליו חזק ובריא.

לסיכום

יש מגוון מוצרים וכלים המסתמכים על תהליכים טבעיים של הגוף או על ויטמינים ומינרלים חשובים שהקרקפת צריכה כדי לעודד את צמיחת השיער. גם לתזונה יש תפקיד מכריע בתהליך, ואפשר לשלב בה גם תוספי תזונה ממוקדים שיעזרו לכם לשמור על קרקפת בריאה ועל זקיקים חזקים. בין שאתם משתמשים בדרמה רולר בבית או פונים לטיפול מזותרפיה בקרקפת אצל רופא מומחה, חשוב לזכור שזהו תהליך שלוקח זמן, אך התוצאות של שיער שופע ובריא לגמרי שוות את ההמתנה והסבלנות.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *