סולם נורווד

כדי לתאר טוב יותר את דרגות ההתקרחות הגנטית הומצא סולם נורוווד המתאר את השלבים השונים בהתקרחות הגברית ועוזר לנו למצוא את המקום שלנו בסולם. מציאת השלב המתאים בתוספת הגיל יכול לספק לאדם ולרופא נקודת מוצא טובה יותר להתחלת הטיפול בבעיית ההתקרחות.

סטטיסטית, מרבית הגברים יאבדו שיער במהלך חייהם. הסטטיסטיקה גם מראה כי עד גיל 65 כ-65% מהגברים חווים  נשירת שיער, ואילו עד גיל 80 חווים זאת 80% מהגברים. מה שמעיד על כך שהנשירה לא מפסיקה גם בגילאים מאוחרים בהם אנו נוטים לחשוב שההורמונים ״יותר יציבים״.

תהליך ההתקרחות המדובר עשוי להיות מהיר או איטי וזהו תהליך שקורה בהדרגתיות ומשתנה מאדם לאדם, כאשר ההתקרחות יכולה להיות גנטית או סביבתית ולדוגמא תזונה לקויה, לחץ או תנאי סביבתי אחר.  התקרחות לרוב היא מושג קשה למדידה מכיוון שכל אדם מאבד שיער בצורה שונה שמקשה לעיתים לתאר או לחלק את המצב של האדם בשלבים שבין לא מקריח לבין קרחת מלאה, כשגם המושג קרחת מלאה מתחלק לכמה תפיסות שונות.

מה הוא סולם נורווד?

כדי לתאר טוב יותר את דרגות ההתקרחות הגנטית הומצא סולם נורוווד המתאר את השלבים השונים בהתקרחות הגברית ועוזר לנו למצוא את המקום שלנו בסולם. מציאת השלב המתאים בתוספת הגיל יכול לספק לאדם ולרופא נקודת מוצא טובה יותר להתחלת הטיפול בבעיית ההתקרחות. מציאת השלב המתאים בסולם נורווד תעזור גם בקבוצת המושתלים לתאר את מצבכם ולשקף אותו בהתייעצויות השונות כאשר יש לקחת כלל אצבע שנהוג בתחום – ככל שדרגת ההתקרחות גבוהה יותר יש צורך לעשות טיפול מקיף יותר כדי לטפל בבעיית ההתקרחות.

סולם נורווד מחולק ל-7 שלבים עיקריים, כאשר נהוג לחשוב שככל ששלב ההתקרחות נמוך יותר כך ניתן ״להציל״ את זקיקי השיער שעוד לא מתו, וככל ששלבי הסולם מתקדמים יותר כך יש פחות ופחות מה להציל כך שטיפולים כמו PRP, ויטמינים, מינוקסי או פרופסיה לא יעזרו למי שבדרגת נורווד 7 אך בהחלט יכולים לסייע רבות למטופל בדרגת נורווד נמוכה שלמעשה רק מתחיל את תהליך ההתקרחות ויכול עוד להציל את השערות העומדות למות.

השלבים של סולם נורווד

סולם נורווד

נורווד 1

ההתקרחות מתחילה בשלב 1 כאשר השיער (בעיקר במפרצים) רק מתחיל לסגת. לרוב קשה להגיד על אדם שהוא בדרגת נורווד 1 ונתפס לנו כאילו כל מי שאינו מקריח כלל וכלל נמצא בדרגה זו, אך למעשה מדובר בשלב מאוד ראשוני של התקרחות.

נורווד 2

בשלב נורווד 2 המפרצים טיפה מתחילים לקבל צורה או שקו השיער מתחיל לסגת, אך עדיין השיער מלא וחזק. זה הוא שלב התחלתי שלרוב מי שמאבד את השיער מרגיש שינוי רק בשלב הזה ומתחיל להתייחס לאיבוד השיער כמשהו שמתרחש אצלו.בשלב זה לרוב יומלץ למטופל לא לבצע השתלה אלא לנסות טיפולים אחרים כגון PRP, מינוקסי או פרופסיה.

נורווד 3

שלב נוורוד 3 מתאפיין במפרצים עמוקים וברורים, קשה לטעות כאן. אך גם שלב זה מתחלק ל-3 צורות: אנשים המאבדים את השיער בעיקר במפרצים שטיפה מתעמקים או אנשים שמאבדים את קו השיער שהופך גבוהה יותר. 2 צורות אלו יכולות להיות מוגדרות כשלב נוורוד 3 בין אם מתחילה הידלדלות בכיפה (ואז השלב נקרא שלב 3v) ובין אם לא. הידללות בכיפה לא בהכרח מעידה על שלב התקרחות גבוה יותר. בשלב זה אפשר להיעזר בתכשירים לעצירת הנשירה אך לרוב זה הוא השלב בו מתחילים כבר להתקדם להשתלת שיער של 3,000-3,500 זקיקים בערך. זאת כמובן כתלות באיזור התורם ובנתונים המשתנים מאדם לאדם.

נורווד 4

שלב נורווד 4 הוא שלב מתקדם יותר, בו איזור הכיפה מקריח בצורה רחבה יותר והמפרצים כבר עמוקים יותר. ייתכן שכבר בשלב זה השיער במרכז (בצד הקדמי) הראש יתחיל להידלל גם הוא (שלב זה מוגדר 4a). בשלב זה כבר קשה יותר ״לחזור אחורנית״ בעזרת טיפולים סטנדרטיים כגון PRP או שימוש בפרופסיה. בשלב זה נראה כי השתלה היא האופציה הטובה ביותר. לכיסוי נרוודו 4 ייאלץ המטופל להשתיל כ4,500 עד 5000 זקיקים בערך – מספר המשתנה מאדם לאדם ותלוי בגורמים רבים כגון האיזור התורם וגם ״גודל״ הראש.

נורווד 5

שלב 5 בסולם נורווד מתאר התקרחות מתקדמת יותר המתאפיינת באיזור הכיפה שהופכת דלילה מאוד ורחבה (בצורה יחסית) ובנוסף השיער מקדימה כבר דליל מאוד. שלב הביניים 5a מתייחס למצב שבו השיער שבין הכיפה לבין קדמת הראש גם הוא מתחיל להידלל. בשלב זה הטיפולים האפשריים הם השתלה אך לרוב למטופל בשלב הזה יוצעו 2 סשנים של השתלה או השתלה אחת גדולה מאוד. מכיוון ששטח התקרחות גדול, נדרשות לכיסוי שטח במצב של נורווד 5 כ-6000-7000 זקיקים (מספר שאינו מדויק ומשתנה כמובן מאדם לאדם).

נורווד 6

שלב נורווד 6 מתאפיין באיזור הכיפה שמתחיל להתרחב עוד יותר על חשבון האיזור התורם ובנוסף גם השיער הקיים בחלק העליון של הראש כבר כמעט ונעלם (רבים נוטים לחשוב שמצב זה הוא כבר נורווד 7, כדאי לשים לב להבדלים בפיסקה הבאה) מה שמתחיל להפוך את ה״בנק״ של האדם (איזור התורם) למצומצם יותר, מה שמקטין את האפשרויות מבחינת השתלה שכעת מצריכה כמות זקיקים גדולה יותר עקב שטח ההתקרחות הגדול יותר ובנוסף גם עקב צמצום האיזור התורם יש פחות זקיקים לקחת. זה הוא שלב גבולי ביותר בו המון מטופלים נותרים עם תשובה מהמרפאות השונות כי אינם מתאימים להשתלה. בשלב זה טיפולים שונים לא יעזרו באמת להחזיר את המטופל למצב כמו נורווד 5. ולכן במצב כזה שווה להתייעץ עם רופא לגבי אפשרויות הטיפול השונות מלבד ההשתלה.

נורווד 7

שלב נורווד 7 הוא השלב הסופי. שלב זה מתאפיין בקרחת מלאה בחלק העליון של הראש אך גם בנסיגה של השיער באיזורים שבצידי הראש ובאחורי הראש. מה שמשאיר איזור תורם נמוך מאוד שאינו מאפשר (ברוב המקרים) לבצע השתלה. במצב זה רוב המטופלים מוותרים עקב כך שהתוצאה אליה ניתן להגיע במצב הטוב ביותר לא משביעת רצו כמו השתלה לא צפופה או השתלת שיער בקו שיער גבוה מאוד.

נורווד מול גיל המטופל

חשוב להדגיש כי לגיל חשיבות מכרעת כאן. ישנו הבדל עצום בין אדם בן 22 עם נורווד 4 שאצלו תהליך הנשירה בשיא לבין אדם בן 45 עם נורווד 4 שהוא כבר ככל הנראה לאחר שלבי ההתקרחות ה״חזקים״. מי שמקריח מוקדם צפוי להמשיך ולהגיע לפוטנציאל נורווד גבוה יותר. כך שחשוב לקשר בין הגיל שלכם לבין סולם ההתקרחות.

גילאי המושתלים אל מול סולם נורווד – מתוך סקר המושתלים הגדול

אני לא יודע עדיין להגיד בדיוק היכן אני ממוקם

כפי שנרשם בתחילת הכתבה כל אדם מקריח בצורה שונה ולכן זה בסדר להתבלבל בין השלבים. לפעמים כדי לתאר מצב בצורה יותר מדויקת אנו נוטים להגיד לדוגמא ״אני בשלב  3.5״ מה שמתאר שהאדם במצב המתואר בערך בין שלב 3 לשלב 4 בסולם נורווד. כך שזה בסדר אם אתם לא מוצאים שלב מדוייק המתאר את מצבכם.

כעת, תוכלו להבין מה הוא מצב ההתקרחות שלכם ולהשיג את הכלי החשוב ביותר בדרך להבנה מה היא הדרך ומה הוא הטיפול המתאים ביותר עבורכם. על אף פסימיות מסויימת הקיימת במצבי נורווד 6-7  שווה להתייעץ בכל זאת עם גורם מתאים כמו רופא עור או רופא משתיל כדי לתכנן טוב יותר כיצד להגשים את החלום.