האשליה הגדולה של השתלת שיער

לפני שאתם רצים לבצע השתלת שיער, חשוב מאוד ללמוד ולחקור את התחום, להבין ממה נובעת ההקרחה ולא למהר לקבל החלטות. וודאו שאתם מבינים טוב טוב מהי מהות השתלת שיער ועם מה תצאו ביד (או יותר נכון בראש) בסוף התהליך.

לפני שלוש שנים, כשאני בחרתי לעבור השתלת שיער, לא שמעתי יותר מדי על השתלות שיער. על השתלות שיער בחו״ל לא שמעתי ואף פעם לא ראיתי מישהו שיצא מרוצה מהשתלת שיער. הרושם שלי מהשתלות שיער היה שזה לא נראה טוב או שזה לא מצליח. מצד אחד ידעתי שאחי עבר השתלת שיער לפני עשרים שנה בארץ ולא נשאר ממנה הרבה ומצד שני אחד המפקדים שלי בצבא עבר השתלה והראש שלו היה נראה כמו ראש של בובה – קבוצות של שערות בקידמת הראש ומראה לא טבעי ממש.

כשהתחום התחיל לצמוח והשתלת שיער בחו״ל הפכה להיות עניין לגיטימי (אני לגמריי זוקף את הזכות לקליניקות בטורקיה) התחילו לצוץ יותר יותר אנשים שניצלו את ההזדמנות וסגרו הסכמים עם קליניקות בחו״ל ולתווך את הישראלים. עוד פרסומים, עוד ישראלים טסים, עוד קליניקות, עוד רופאים, עוד נציגים – והיום לטוס להשתלת שיער או אפילו לבצע אותה בארץ זה עניין סופר לגיטימי ואפילו עניין חיובי שגם מצליח. אבל.. לא לכולם – וזו עובדה.

השתלת שיער היא יצירת אשלייה
השתלת שיער היא יצירת אשליה

לפני שאתם רצים לבצע השתלת שיער, חשוב מאוד ללמוד ולחקור את התחום, להבין ממה נובעת ההקרחה ולא למהר לקבל החלטות – בטח שבטח לא להתפתות סתם כך לפרסומים. איך בוחרים רופא/קליניקה להשתלת שיער היא נושא נפרד ועל זה כתבתי כאן.

על הציפיה של כל אחד ואחד מאיתנו לסיים את התהליך אחרי שנה ולהיות עם שיער מלא אפשר לכתוב הרבה אבל חשוב לזכור שבהשתלת שיער אין 100% הצלחה והשתלת שיער היא אינה סיום של תהליך ההקרחה הנובעת מהגנטיקה שלכם.

השתלת שיער היא בסה״כ יצירת אשליה – אף אחד לא באמת מצמיח לכם שיער אלא ״משחקים״ עם השיער הקיים ומסדרים אותו מחדש. חיסכו מעצמכם את הציפייה למה שבהכרח לא אפשרי לנוכח מצב הפתיחה שלכם.

צפיפות השיער המושתל

עליכם לצאת מנקודת הנחה שאתם לא תגיעו לצפיפות השיער שהייתה לכם בעבר. כדי ליצור אשליה של שיער מלא יותר, הקליניקות מבקשות לא לעשות ״גלאח״ באיזור המושתל ולהאריך מעט את השיער. הסיבה לכך היא כשהשיער ארוך יותר נוצרת תחושה שהשיער צפוף ומלא יותר . בנוגע לאיזור התורם, בשיטת FUE, הצלקות המזעריות שבדרך כלל לא נראות לעין יהיו בולטות יותר עם מספר נמוך יותר של מכונת תספורת ולכן גם פה אתם מתבקשים לא לקצץ מדי את האיזור התורם. הכי חשוב שלא תיעשה ״קצירת יתר״ ותישארו עם איזורים ריקים (דלילות נראית לעין באיזורים מסויימים).

הצפיפות הסופית של השיער שלכם היא פקטור של איזורי התרומה שלכם לעומת השטח שצריך למלא לא ניתן לנחש איך הראש שלכם יקלוט את הזקיקים החדשים-ישנים. אם יש לכם איזור תורם חלש ושטח גדול למלא לא תוכלו (לצערי) לקבל תוצאה זהה למישהו במצב הפוך (איזור תורם חזק ושטח קטן למלא).

קליטת הזקיקים

לא כל הזקיקים שיושתלו אצלם ייקלטו. נקודה. אצל חלק מהאנשים תהיה קליטה טובה של הזקיקים ואחוז גבוה מכלל הזקיקים שהושתלו ייקלט ואף ישרוד את השנה הראשונה אך אצל חלק תיתכן קליטה חלקית שתסתיים באיזורים שנראים חלשים יותר ואף קרחות. לא להיבהל – ייתכן והצמיחה תתעכב באיזורים מסויימים ואחר כך תשתפר (אצלי למשל הייתה צמיחה מהירה יותר בצד השמאלי של הראש לעומת הימני ולאחר כ-8 חודשים מההשתלה זה הסתדר). כדי לסייע לקליטה טובה יותר אחרי השתלת שיער, מומלץ לבצע טיפול בגורמי גדילה PRP/IPRF במהלך השנה הראשונה לאחר ההשתלה.

מהסיבה שלא כל הזקיקים בהכרח ייקלטו, כדאי שלא תשקיעו את כל מאגר הזקיקים שלכם בהשתלה אחת. קשה להודות, אך לא מעט מושתלי שיער יבצעו השתלת תיקון שבה יחזקו איזורים שלא נקלטו מספיק טוב. אני יודע, זה באמת מבאס לחזור על התהליך, לעיתים אפילו בתשלום, אך זה לגמרי לגיטימי לבצע השתלת תיקון כדי להגיע לתוצאה רצויה או טובה יותר ולא מדובר בתקלה. תהיו מוכנים לזה ואל תתבאסו אם הרגע הזה יגיע, קבלו אותו בהבנה.

מניעת המשך הקרחה אחרי השתלת שיער

זכרו, הגנטיקה שלכם חזקה מהכל. נכון לרגע כתיבת טקסט זה, עוד לא נמצא פתרון שיפתור את עניין ההקרחה סופית והטיפול בהקרחה הוא טיפול מתמשך. השתלת שיער היא פתרון קוסמטי נקודתי אך לא פותרת את הבעיה. אל תצפו לסיים את העיסוק בשיער ברגע שעברתם השתלת שיער, להיפך – בעיני, אם הגעתם למצב שיש לכם שיער – תשמרו עליו בבקשה.

הקרחה אחרי השתלת שיער
הקרחה גם אחרי השתלת שיער

אם הגעתם להשתלה עם שיער על הראש

אם הגעתם להשתלת שיער כשעדיין יש לכם שיער על הראש (כלומר השתלה של מילוי מפרצים, יצירת צפיפות או איזור הכתר) יש סיכוי כזה או אחר שלא סיימתם את תהליך ההקרחה שלכם. יכול להיות שהשיער שהושתל ייקלט בהצלחה אך תמשיכו לאבד שיער קיים ולכן אתם עשויים לחשוב שההשתלה שלכם לא הצליחה בעוד שלמעשה השיער שאבד הוא בכלל לא השיער שהושתל. לכן, ממליצים משתילי השיער להשתמש בפינסטרייד ובמינוקסידיל (השמות היותר מוכרים הם פרופסיה ומינוקסי/רוגיין) כדי לבלום את תהליך ההקרחה.

השתלת השיער לא תחזיק לכל החיים

אם אתם מתחילים להרגיש הידלדלות של השיער המושתל ייתכן וגם הזקיקים שהושתלו רגישים להורמון ה-DHT ומושפעים מתהליך ההקרחה הגנטי. השתלת שיער, למרות כל ההבטחות של הקליניקות, היא לא בהכרח לכל החיים (כמו שהסברתי בסרטון פה) – אין מנוס מטיפולי שיער משמרים ושימוש בפרופסיה/מינוקסי/ויטמינים או כל דבר אחר שיעזור לכם לשמר את השיער. קראו על האפשרויות שלכם כאן. יש איזו ציפייה שכיחה שברגע שעושים השתלת שיער אין צורך לטפל ולתחזק את השיער.

השימוש ב״תכשירי עזר״ שנוי מעט במחלוקת וחלק ממשתילי השיער (גם המוכרים ביותר) יימנעו מלהמליץ להשתמש בתכשירים כאלו ואחרים לצד מחקרים שמוכיחים את היעילות שלהם ב״הצלת״ השיער שלכם. בבקשה מכם – אם עברתם השתלת שיער (האמת שגם אם לא), תשמרו על השיער שלכם! אם לא תטפלו בו כמו שצריך – אתם נותנים לגנטיקה שלכם לנצח.

אבל היי, זה עובד!

בשורה התחתונה – השתלת שיער עובדת. יש הרבה הצלחות והמון אנשים שמסתובבים היום עם חיוך ענק מרוח להם על הפנים. אך גם בקבוצה וגם בחיים האמיתיים שלי הכרתי אנשים שהגיעו עם ציפיות מאוד גבוהות להשתלת שיער ונחלו אכזבה כשבסוף התהליך הם לא היו מרוצים מהצפיפות או ממראה השיער בכללי. הרבה הגיעו עם ציפיות גבוהות כי שמעו ואפילו ראו מקרים רבים של הצלחה אך לא בחנו את המצב האישי שלהם ולא השכילו ללמוד את הנושא לפני.

הכתוב פה נאמר כדי לנער קצת את השאננות שנוצרה סביב השתלת שיער, הרבה בזכות ההצלחות בתחום והעובדה שהשתלת שיער הפכה להיות עניין מוכר ושכיח יותר מבעבר. אם בחרתם קליניקה/רופא נכון, אתם תזכו לקבל שירות טוב גם במקרה של חוסר הצלחה ראשונית ובגדר האפשרי. תקפידו לשמר את השיער הקיים שלכם גם אחרי ההשתלה ואל תצפו לקסם – זו בסה״כ אשליה מוצלחת!

2 תגובות על “האשליה הגדולה של השתלת שיער”

 • אלי אסיף

  10/07/2021 | 16:36

  אשמח להתייעץ לגבי רופא מעולה

 • צוות אתר המושתלים

  11/07/2021 | 18:37

  היי אלי, ניתן להעלות שאלות בקבוצת המושתלים בפייסבוק בכתובת –
  https://www.facebook.com/groups/hamushtalim
  שיהיה בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.