השתלת שיער

השתלת שיער הינה טכניקה כירורגית שמטרתה להוביל להשתלה של שיער באזורים קירחים. לאורך השנים פיתחו כירורגים, מנתחים ומדענים, להם התמחות בתחום, שיטות מתקדמות המבטיחות תוצאות מהימנות יותר.

בכתבה שלפניכם ניגע במספר נושאים מרכזיים הנוגעים לתחום השתלת השיער, תוך היכולת לענות על מספר שאלות מרכזיות בעבור אלו המעוניינים לבחון תהליך זה.

מהי בעצם השתלת שיער?

השתלת שיער, כאמור, הינה טכניקה כירורגית אותה מבצעים רופאים על מנת להשתיל שיער באזורים קירחים, כשברוב רובם של המקרים מדובר על השתלה של שיער על גבי הקרקפת עבור גברים.

טכניקת השתלת השיער מתבצעת באמצעות הסרה של עור המכיל זקיקי שיער או הוצאה של זקיקי שיער מהאזור התורם והשתלה שלהם באזור הנתרם. מדובר בטכניקה המשמשת עבור טיפול בהתקרחות של גברים בעיקר, כשאותם שתלים המועברים לאזור הנתרם עמידים מבחינה גנטית כנגד תופעת ההתקרחות. ברוב המקרים, האזורים התורמים יהיו מהחלק האחורי של הקרקפת.

השתלת שיער אינה משמשת רק במקרים של השתלה על גבי הקרקפת. ישנם מקרים בהם ישנו הצורך לשתול שיער מחדש בעבור חידוש שיער פנים, דוגמת זקן פנים לגברים, גבות ועוד, כשלא פעם נזקקים מטופלים להשתלות אלו בגין תאונות שעברו.

ממה הכל התחיל?

שימוש בחלקים הצדדיים של הקרקפת, בהן קיימות רקמות להן אספקת דם מקורית, עבור השתלת שיער נעשה עוד במאה ה-19.

ב-1897 ביצע הדרמטולוג מנחם הודרה (Menahem Hodara) השתלת שיער מוצלחת של שיער שנלקח מהאזורים הלא מושפעים באזור הקרקפת וביצע את ההשתלה על גבי צלקות שנוצרו מזיהום בעור ונותרו קירחות. 

טכניקות של השתלת שיער מודרניות נערכו ביפן עוד בשנות ה-30 של המאה ה-20. ביפן עשו המנתחים שימוש בשתלים קטנים ובשתלים שכונו כ"שתלים של יחידת זקיקים". זאת בכדי להחליף אזורים פגומים של ריסים וגבות, כשעדיין לא היה עיסוק בהשתלת שיער כנגד התקרחות.

התחום המתפתח של השתלת שיער ביפן לא זכה לחשיפה בינלאומית רחבה, גם בשל העובדה כי אותו תחום התפתח לתוך אירועי מלחמת העולם השנייה, שהעסיקו במשך שנים את מעצמות ומדינות רבות ברחבי העולם.

התקדמות והתפתחות תחום השתלת השיער קרתה בעולם המערבי בסוף שנות ה-50. רופא עור מניו יורק בשם נורמן אורנטרייך (Norman Orentreich) החל לבצע התנסות בהשתלת שיער מתורם חופשי עבור גברים שסבלו מהתקרחות. פעילות זו, מצד אורנטייך, הוכיחה שהשתלים שהובאו מהתורם יישארו דומיננטיים גם באזור הנתרם וימשיכו לגדול באותו האופן.

המשך המחקר הנוגע להשתלות שיער הוביל את ד"ר וולטר פ. אונגר (Walter P. Unger) להגדיר אודות הפרמטרים הבטוחים מהאזור התורם, כשמאזור זה ניתן בעצם לחלץ זקיקי שיער מהימנים להשתלה באזור הנתרם. אותם פרמטרים של אונגר מהווים עד היום את הבסיס לקצירת זקיקי השיער כשכירורגים עושים שימוש בהשתלת שיער בשיטת הרצועות ושיטת ה-FUE – Follicular Unit Extraction.

לאורך אותם שנים ביצעו כירורגים השתלות שיער על גבי שתלים הנחשבים לקטנים, כשהתוצאות היו מוצלחות באופן חלקי והובילו להשתלה של מרווחים בני 2-4 מ"מ, מה שהוביל אצל גברים רבים למראה של ראש דמוי בובה.

בשנות ה-80 החלו כירורגים לבצע כריתה של רצועות והשתלתן באזור הנתרם. לאורך אותן שנים החלו כירורגים ורופאים לעשות שימוש במספר רחב של שתלים קטנים ואף שימוש במיקרו שתלים. בסוף אותו עשור החל שימוש במיקרוסקופ סטריאו על מנת לבצע המרה של רצועות התורם למיקרו שתלים.

עם הזמן החל הליך השתלת השיער להתפתח והפך לפחות פולשני ועדין יותר. הדבר קיבל ביטוי בכך שגודל חתכי השתלים הפכו לקטנים עוד יותר. כך יכלו הכירורגים למקם, בעצם, מספר רחב יותר של שתלים בכל שטח נתון, כשבהמשך נקבע "תקן זהב" הכלל הכנסת 50 שתלים לפחות בסנטימטר רבוע אחד.

שיפור נוסף קיבל ביטוי בתשומת הלב של כירורגים רבים בזווית וכיוון השתלים. רבים מהם אימצו את טכניקת "החריץ לרוחב" בתחילת המאה ה-21, מה שאפשר להם להשתיל שיער על גבי יחידות הזקיקים באופן שיוביל לכך שהשיער שיצמח יתפרש לכל כיווני הקרקפת.

אחד האתגרים של טכניקת "החריץ לרוחב" היא הנטייה של אותה טכניקה בשיבוש כלי הדם של הקרקפת לעומת אותם חתכים סגיטליים (חתכים לאורך), כשחתכים אלו חוצים פחות כלי דם ושערות.

שיטות מרכזיות כיום לביצוע השתלת שיער

כיום קיימות מספר טכניקות לביצוע של השתלות שיער. טכניקות אלו הופכות מדויקות ואיכותיות יותר, זאת למול שיפור רמת המחקר והטכנולוגיה הקיימת, כשחברות הייטק רבות עוסקות במרץ בפיתוח של מכשור רפואי המסייע לכירורגים העוסקים בהשתלות שיער בכדי לבצע השתלות איכותיות בהרבה.

אחת מטכניקות ההשתלה שעדיין קיימת היא טכניקת שבה עושים שימוש בקצירה של רצועות מהאזור התורם או בקצירה של יחידות זקיקים (מוכרת כשיטת FUT – Follicular Unit Transplantation).

בטכניקה זו מתבצעת קצירה של רצועות עור מאזור הקרקפת האחורי שבו קיימת צמיחה איכותית של שיער. קצירת רצועות העור נעשה באמצעות אזמל, כשכל חתך המתוכנן להיקצר יסיר עימו זקיקי שיער שלמים. בתהליך זה מבצע המנתח, יחד עם הצוות המסייע, הסרה זהירה של עודפי רקמה סיבית ושומנית בכדי לצמצם את הנזק לזקיקי השיער שישמשו להשתלה במקום הנתרם. באזור התורם יבצע הכירורג סגירה טריכופיטית (Trichophytic Closure) שתאפשר מראה של צלקות קטנות.

בהמשך התהליך עושה הכירורג שימוש בלהבי מיקרו ומחטים עדינות בכדי לבצע ניקוב באתרים שיקבלו את השתלים. כאן שואף הכירורג לבצע השתלה צפופה ככל הניתן לאחר תבנית שנקבעה מראש, תוך לקיחה בחשבון את הזוויות בהן יגדל השיער וזאת בכדי לדמות, ככל הניתן, דפוס צמיחה נורמלי.

הצלקות הלינאריות הקטנות מהאזור התורם אמורות להיות מכוסות על ידי השיער שאמור לצמוח, כשצלקות קטנות אלו אמורות להיות נחבאות גם בתסרוקות קצרות. תקופת ההחלמה בשיטה זו לוקחת שבועיים ותחייב בסופה הסרה של תפרים וסיכות על ידי הצוות הרפואי, זאת במידה ולא בוצעה תפירה תת עורית.

שיטה נוספת מקובלת וכזו הנחשבת לחדשנית היא שיטת ה-DHI – Direct Hair Implantation. שיטת ה-DHI הינה שיטה חדשנית בתחום השתלות השיער והיא מתבצעת באמצעות מכשיר חדשני – ה- Choi Implanter Pen. מכשיר המאפשר איסוף של זקיקי השיער והשתלתם ישירות באזור הקרקפת.

ישראלים רבים הבוחנים את האפשרות לבצע השתלת שיער, בוחרים לעבור את ההשתלה בשיטת ה-DHI. אחת מהיתרונות הבולטים בשיטה נוגעת ליכולתו של הכירורג לבצע השתלה ברמת צפיפות הגדולה פי ארבע לעומת שיטות השתלות בעבר (ביצוע השתלה של 200 זקיקים בסנטימטר רבוע אחד לעומת השתלה של 50 זקיקים בעבר). לצד זאת, שהות הזקיקים המושתלים נמצאים זמן מינימלי מחוץ לאזור התורם, מה שמוסיף ותורם לשמירה על איכותם.

שיטה זו מבצעת השתלה של זקיקים באופן ישיר, עם אותו עט ייחודי, ואינה דורשת יצירה של תעלות המובילות לדימום, כפי שהדבר מתבצע בשיטות אחרות. זאת לצד העובדה כי זמן ההחלמה נחשב לקצר יותר, כשאחוז השתלים שנתפסים הינו גבוה ומגיע בכל השתלה ל-95%.

שיטת ה-DHI הפכה פופולרית גם עבור נשים המעוניינות לבצע הליך של השתלת שיער. בחירתן בשיטה זו נובעת מהעובדה כי בהליך כירורגי זה אין כל צורך בגילוח מלא של הראש, כפי שהדבר נדרש בשיטות אחרות.

מתי ניתן לראות תוצאות?

לאחר ביצוע ההליך הרפואי בו בחרנו, אנו והצוות הרפואי נכוון כמובן להתחלתו של תהליך בו השיער צומח מחדש.

צמיחה של שיער באזורים המושתלים מתחילה כשלושה חודשים מיום ההשתלה (ניתן להבין מדוע בכתבה על מחזור השיערה באתר). אז נוכל להבחין בקווי מתאר משמעותיים. כעבור שישה חודשים מחצית מהשיער שהושתל אמור לצמוח, כשצמיחה מלאה ובריאה של השיער אמורה להתרחש בתוך שנה מיום ההשתלה.

חשוב להבין כי זמנים אלו מהווים הערכות הנכונות לרוב מקרי השתלות השיער. ישנם מקרים בהם נוכל לראות את אותן תוצאות גם במקרים מעט קצרים יותר ואף מקרים בהם זמני ההמתנה מעט ארוכים.

האם השיער המושתל אמור לנשור?

חשוב שכל מושתל שיער יזכור כי השיער שהושתל אצלו נלקח מאזור תורם לו מאפיינים גנטיים שונים מהאזורים בהם לא היה קיים שיער. על כן, השיער שהושתל אמור להמשיך ולצמוח לאורך כל שנות חייו של המושתל והוא אינו אמור לנשור. מכאן, בעצם, יכול המושתל להסתפר, להתגלח ולצבוע את שערו ללא כל חשש.

לצד הנאמר, חשוב כמובן לזכור כי אצל כל אדם מתרחשת נשירת שיער רגילה ונורמלית. בהליך טבעי של נשירת שיער כל אדם מאבד בין 80 ל-100 שערות בכל יום. מדובר בעצם על הליך מחזורי הכולל שלושה שלבי נשירה וצמיחה של שיער – שלב האנגן, קטגן וטלוגן, כששלושת שלבים אלו מתרחשים בו זמנית. 

כיצד יש לפעול וממה להיזהר לאחר השתלת השיער?

במרפאות בה תבצעו את הליך השתלת השיער תוכלו, כמובן, לקבל הוראות מדויקות וטיפים המתייחסים לאופן שבו יש להתנהל לאחר ביצוע ההשתלה, בין אם מדובר על תקופת ההחלמה בסמוך לביצוע ההשתלה ובין אם בהתנהלות היומיומית בהמשך.

רבים אחרי ביצוע של השתלת שיער חוששים האם בזמן השינה יש ותיווצר פגיעה בהשתלה עצמה. בתקופת ההחלמה חשוב להיות מודעים לתנוחות השינה שלנו, כשהתנוחה המומלצת היא שכיבה כשהגב והראש שלנו מורמים מעט. במקרים אלו ניתן לעשות שימוש במיטה אורטופדית ובמידה וזו לא קיימת, ניתן לעשות שימוש באביזרים אורטופדיים שונים ואף לנסות ולאלתר תנוחה אידיאלית באמצעות כלי המיטה.

תנוחת השכיבה, המבטיחה הרמה מועטה של הגב והראש שלנו, תאפשר לנו להפחית את הלחץ שיכול להיווצר על הנפיחויות הקיימות בקרקפת שלנו. בזמן השכיבה במיטה, כשאנו עוד ערים, יש לצמצם עד כמה שניתן את החיכוך והתזוזה של גופנו.

דבר נוסף שחשוב להכיר, נוגע לעובדה כי בתקופת ההחלמה ייתכנו הפרשות מהקרקפת שלנו. הפרשות אלו עלולות להכתים את הכרית עליה אנו ישנים ועל כן מומלץ לכסות את הכרית במגבת עבה אשר תוכל לספוג את אותן הפרשות ובכך נמנע מאותן הפרשות להיספג בכרית עצמה.

היבט נוסף וחשוב הנוגע גם הוא למיטה עצמה ואף למרחבים והחללים בהם אני נמצאים בתקופת ההחלמה, כשעלינו להקפיד יותר על ניקיון והיגיינה. הדבר כולל, בין היתר, החלפה תדירה של הסדינים והמצעים שלנו, שימוש חד יומי במגבות והימנעות מהחלפה של מוצרים אליהם אנו רגילים וזאת בכדי להימנע מהיתקלות באלרגנים העלולים להוביל לגירוי של הקרקפת שלנו.

חשוב להבין כי השבועיים הראשונים לאחר ביצוע ההליך נחשבים לקריטיים מבחינת ההחלמה. יש לבחון מול הרופא המנתח את שגרת יומכם על מנת להבין ממה חשוב להימנע או לצמצם בשגרה שלכם, בין אם מדובר על צמצום שעות או ימי העבודה, הימנעות מפעילות ספורטיבית, היחשפות לשמש ואף בבילוי בים ובבריכה.

מהם המחירים לביצוע השתלת שיער?

חלק מגובה המחיר עבור השתלת השיער תלוי בכמות הזקיקים המושתלים ומכאן גם בכמות הטיפולים. ככל ומדובר בביצוע רחב יותר של השתלת זקיקי שיער, המוביל גם למספר רב יותר של טיפולים, כך מחיר ההשתלה יהיה גבוה בהתאם.

ברוב המקרים, מחיר השתלת שיער בעבור השתלה של 4,000 עד 6,000 זקיקי שיער תהיה, פחות או יותר, בעלות של 15 אלף ₪. במקרים ובהם מדובר על השלתה מקומית או נקודתית – השתלה בה יש צורך במספר מצומצם יותר של זקיקי שיער, מחיר ההשתלה יהיה נמוך יותר.

כמו בכל תחום, גם בתחום השתלות השיער ניתן לאתר מסגרות טיפוליות שיש ומציעות ביצוע ההליך בסכומים הנחשבים לנוחים וזולים יותר. מכיוון שמדובר בהליך כירורגי משמעותי, חשוב לבחור במרפאות ומסגרות רפואיות מהימנות, להן האישורים לעסוק בתחום זה מרשויות הבריאות המקומיות באותה מדינה שהן פועלות.

חשוב לקחת בחשבון, כי מסגרות מהימנות ובטוחות המאפשרות ביצוע ההליך להן הצעות מחיר הנחשבות, על פניו לגבוהות, יש בהן להעיד כי מדובר, ככל הנראה, על מסגרת רפואית בטוחה לביצוע ההשתלה.