תקופת ההחלמה והצמיחה

תהליך ההחלמה הוא מאוד אינדיבידואלי ומשתנה מאדם לאדם. עבור הכאבים שרבים מדווחים במהלך הזריקות נדרשו המשיבים בסקר לענות על שתי שאלות, לסווג את רמת הכאב ואלו זריקות הם ביצעו. בגרף ניתן לראות את שלושת סוגי הזריקות העיקריות בחלוקה קטגוריאלית לפי כאב בסולם 1-7.

עבור זריקות עם טשטוש דרך הוריד (כחול בהיר) רואים כי המצב קל יותר והרוב כמעט לא חוו כאבים משמעותיים. זריקות לחץ אוויר (כתום) מסתמנות כפחות כואבות מזריקות רגילות עם הטיה שמאלה של הממוצע. אך שוב כל אדם יכול לחוות זאת באופן שונה ורואים זאת בדירוג כאב נמוך במחט ישירה ללא אלחוש (כחול) הנחשב לכואב ביותר.

רמת כאב ואי נוחות במהלך תקופת ההחלמה

לגבי תקופת ההחלמה שלאחר הניתוח אנו רואים כי רמת הכאב היא בינונית מטה עם ממוצע של 3.1. ומעט מאוד מדרגים את ההחלמה ככואבת. לגבי אי נוחות לאחר ההשתלה, התוצאות קצת שונות ואכן חווים אי נוחות מסוימת עם ממוצע של 4.2.

עבור החלמה באיזור ספציפי, על החלמה באזור התורם, 85% דיווחו על החלמה מלאה של בדירוג גבוה (6-7), כלומר הרוב המוחלט מעידים שהאיזור התורם שלהם החלים באופן מלא, 12% דירגו את ההחלמה בדירוג 4-5 ו- 3% דירגו את ההחלמה בדירוג 1-2.

קיבלנו הרבה דיווחים על כאבים שונים, גירודים, פצעים מאלרגיה וכו' במהלך תקופת ההחלמה, עם זאת, נאמר כי התופעה חלפה לאחר שבועיים (32%), שלושה שבועות (22%), ארבעה (21%) או מעבר (25%).

חזרה לעבודה

חזרה לעבודה לאחר הניתוח משתנה מאוד וכנראה תלויה באופי העבודה ימי חופש וכו'. זיהנו מגמה שאדם שדיווח על כאבים ואי נוחות גבוהים גם נשאר יותר בבית להחלמה. בגרף ניתן לראות אחרי כמה ימים המושתלים חזרו לעבודה.

ייעוץ רפואי ופנייה לקליניקה

במהלך תקופת ההחלמה (עד חודשיים מההשתלה) 82% לא נזקקו כלל להתייעצות עם רופא או הקליניקה. 17% יצרו קשר עם הקליניקה להתייעצות. 6% פנו לרופא משפחה/עור, ואף לא אחד דיווח על הגעה למיון עקב הניתוח.

צמיחה

שלב הצמיחה הוא השלב המסקרן ביותר בקרב המושתלים, שלב שדורש המון המון סבלנות והציפייה גדולה.

מרבית האנשים דיווחו על התחלת צמיחה בין החודש השלישי והרביעי וניסינו לבצע התאמה בין התחלת הצמיחה לבין שביעות רצון מההשתלה אך לא עלה משהו מובהק מהניתוח, לכן מועד התחלת הצמיחה לא יכול להעיד על אופי ההשתלה.